به آکادمی حورایی؛ خوش آمدید...

10نکته براي پيشگيري و اصلاح دروغگويي کودکان

خواندن این مطلب

3 دقیقه

زمان میبرد!

10نکته براي پيشگيري و اصلاح دروغگويي کودکان

اگر چه گاهي کودکان به دلايل کم اهميت تري مانند جلب توجه هم دروغ مي  گويند ولي عمدتا علت دروغ گفتن بچه ها همين هاست.اگر مي خواهيد کودک تان هرگز دروغ نگويد و به نوعي پيشگيري شود و اگر مي خواهيد دروغگويي کودک تان اصلاح شود به اين نکات توجه کنيد:

۱ -هرگز و هرگز به شوخي و جدي خودتان دروغ نگوييد اگر احيانا از سرغفلت خصوصا در حضور کودک دروغ گفتيد نشان دهيد که بسيار پشيمان و متاسف هستيد. توجيه کنيد و گفته دروغ خود را اصلاح کنيد.
2 -هرگز به بچه ها تکليفي ندهيد که از توان و حوصله شان خارج باشد. به آن ها مسئوليت هاي سبک و آسان بدهيد تا هم به مسئوليت پذيري و انجام مسئوليت ترغيب شود و هم به فکر دروغ نيفتد
۳ – بچه ها را هرگز به واسطه کارهاي سهوي و غيرعمد، تنبيه نکنيد. صرفا کارهاي خطاي عمدي را آن هم به روش محروم سازي، تنبيه کنيد. داد و فرياد، توهين و پرخاش و تهديد و تنبيه شديد بدني هرگز ابزارهاي تربيتي مناسبي نيستند و کودک را دروغگو مي کنند
۴ – به کودک تان احترام بگذاريد.با او محترمانه صحبت کنيد. به او شخصيت بدهيد. خصوصا در حضور ديگران او را گرامي بداريد و حتي به عنوان شوخي، تحقير و تمسخرش نکنيد.
۵ -رفتار و گفتار صادقانه اش را اجرا بگذاريد. او را به خاطر صداقتش بسيار تشويق کنيد و اعلام کنيد که اين رفتار او را چقدر دوست داريد و خوشحال تان مي کند.
6 -اگر متوجه شديد که دروغي گفت براي او توجيهي درست کنيد. مثلا اگر به دروغ گفت مشق هايم را نوشته ام و شما بعدا ديديد که ننوشته است، بگوييد: چون مشق هايت زياد بوده، احتمالا فکر کردي اين را هم نوشته اي. يادت نبود. اگر نه من مي دانم که شما دروغ  نمي گويي و زشتي اين کار را مي داني.
7 – اگر دروغي را که قبلا گفته، انکار کرد، شما بپذيريد. هرگز نخواهيد ثابت کنيد که او دروغ گفته و يک بچه دروغگوست. همين که انکار مي کند يعني اين که خودش مي داند کار اشتباهي کرده است.
۸ -مستقيم و غيرمستقيم، با قصه و داستان و روش هاي متنوع بگوييد که دروغگويي چه گناه بزرگي است و صداقت چه پاداش بزرگ و پيامدهاي مثبتي دارد، بگوييد که شيطان با دروغ خوشحال مي شود و صداقت، بهشت را به ارمغان مي آورد.
9 -اگر دوست صميمي  يا همبازي اش، بسيار دروغگوست، به فکر باشيد تا ارتباطش با او کمتر شود و دوست خوبي را براي او تدارک ببينيد.
10 – و از همه مهم تر اين که براي اثرگذاري همه اين تدبيرها، پيوسته دعا کنيد و از خداوند کمک بخواهيد که همه چيز به اراده و لطف و عنايت او اصلاح مي شود.

دیدگاه کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه