به آکادمی حورایی؛ خوش آمدید...

پیامدهای منفی دوستی های قبل از ازدواج

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

پیامدهای منفی دوستی های قبل از ازدواج

ویژه‌ دختر خانم‌‌ها و آقاپسرها

بی‌تردید یک ازدواج خوب و موفق، به شناخت و آگاهی نیاز دارد؛ بنابراین هرچه شناخت بهتر و کامل‌تری از طرف مقابل‎مان داشته باشیم، بهتر می‌توانیم تصمیم بگیریم. از این رو امروزه برخی جوانان می‌پندارند که برای دست‌یابی به شناختی مناسب، لازم است با کسی که قصد ازدواج با او را داریم، مدتی ارتباط داشته باشیم (دوست باشیم)، تا در نتیجه دریابیم آیا مناسب یکدیگر هستیم یا خیر؟
در سلسله‌ مقالات دوستی‌های پیش از ازدواج با بیان بیست نکته درباره‌ نادرستی این ارتباط، استدلالاتی مطرح می‌کنیم که البته عمده‌ این دلایل، عقلی است، یعنی اگر کسی زمینه‌های اعتقادی محکمی هم نداشته باشد، باید بتواند با اتکا به این دلایل به نادرستی این روابط پی ببرد.

پیامدهای منفی دوستی‌های پیش از ازدواج

1. جاذبه‌ها مانع شناخت است:

وقتی در مسیری تاریک حرکت می‌کنید، برای این‌که به زمین نخورید یا بیراهه نروید، به نور چراغ‎ نیاز دارید؛ بنابراین برای مثال چراغ‌قوه‌ای در دست می‌گیرید و حرکت می‌کنید. روشن است که هرچه نور این چراغ‌قوه بیشتر باشد، حرکت شما مطمئن‌تر و پیش پایتان روشن‌تر است و در ضمن مسیر و فاصله‌های دورتر را نیز می‌توانید ببینید.
حال هر عاملی که نور این چراغ‌قوه را ضعیف کند، حرکت شما را با خطر بیشتری مواجه می‌سازد. به طور مثال اگر صفحه شیشه‌‎ای آن، کثیف و غبارگرفته باشد، نور کمی بیرون می‌آید و شما را دچار مشکل می‌کند.
اگر می‌خواهید در مورد دختر یا پسری شناخت حاصل کنید تا دریابید «آیا او فرد مناسبی برای زندگی با من هست؟» و «آیا می‌توانم با او زندگی گرم و صمیمانه و پایداری تدارک ببینم؟»، به تعقل و تأمل فراوان نیاز دارید. نور عقل‎تان باید به‌قدری قوی باشد که بتوانید زوایای پنهان و آشکار او را شناسایی کنید و از رفتارهای ظاهری پی به نیت‌‎های درونی و باطنی‌‎اش ببرید.
بی‌شک قبول دارید که شناخت یک انسان از شناخت یک شیء مانند میز و صندلی سخت‌‎تر است و دید و بصیرت بیشتری می‌‎طلبد. در چنین شرایطی باید بسیار مراقب باشیم که چیزی نور عقل ما را ضعیف نکند و مانعی برای دیدن موارد مهم نشود، زیرا هر عاملی که از تعقل و تأمل جدی و کافی شما جلوگیری کند، به‌طور قطع می‌‎تواند زندگی‌‎تان را دست‌خوش ناگواری‌ها و سختی‌‎های فراوان کند و پشیمانی‌های عمیقی در پی داشته باشد.
اما چه چیز مانع تعقل و در نهایت شناخت درست و دقیق یک فرد می‌‎شود و نور عقل انسان را در چنین شرایطی ضعیف و گستره‌ دید وی را کور می‌کند؟
واقعیت این است که خداوند مهربان، بین دو جنس مخالف، یعنی دختر و پسر، جاذبه‌های جدی و انکارناپذیر قرار داده است. این تمایل و گرایش چیزی نیست که بخواهیم آن را برای هم ثابت کنیم یا دلیل و مدرک بیاوریم، زیرا همه ما این جاذبه را حس کرده‌ایم و البته وجود آن از جمله الطاف و موهبت‌های الهی است و هرگز نباید آن را نقطه‌ ضعفی برای خود بدانیم. تمایل به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک و تولد فرزند، به میزانی چشمگیر به همین جاذبه‌هایی وابسته است که خداوند میان دو جنس مخالف قرار داده است.
تمایلات نسبت به جنس مخالف در جوانی به اوج خود می‌رسد، تا جایی که گاهی دختر و پسر پس از مدتی ارتباط اظهار می‌‎کنند: «من به‌شدت به او وابسته هستم»، «زندگی بدون او برایم پوچ و بی‌معناست»، «از صمیم قلب دوستش دارم و در دوری‌اش بی‌تاب و بی‌خوابم.»
متأسفانه این جاذبه‌های انکارنشدنی، بیشترین اثر منفی را بر قدرت تعقل و اندیشه انسان می‌گذارد و هرچه رابطه دختر و پسر جدی‌تر، بیشتر و طولانی‌تر شود، قدرت تعقل هم ضعیف‌تر می‌‎شود و حتی می‌‎تواند عقل آدمی را کور کند؛ تا جایی که وقتی به دخترخانم می‌گویی «پسری که با او دوست هستی این عیب آشکار و برجسته را دارد»، یا اصلاً به چشمش نمی‌‌آید و انکار می‌‎کند یا از آن چشم‌پوشی می‌کند و می‌گوید «مسأله مهمی نیست، به این شدت هم که می‌گویید نیست… ان‌شاءالله درست می‌شود، به‌مرور زمان اصلاح می‌شود.»
و وقتی به پسر نیز از عیب روشن و بزرگ دختر مورد علاقه‌اش گفته می‌شود جبهه می‌گیرد و حتی گاهی با پرخاش شما را به بدبینی متهم می‌کند.
در حقیقت، جاذبه‌ها و تمایلات و هیجانات و عواطف، این جوان را به نقطه‌ای رسانده که ضعف‌های بزرگ را یا کوچک و قابل گذشت می‌بیند یا اصلاً آن‌ها را ضعف نمی‌داند.
اگر معتقدید که باید برای شناخت بیشتر همسر آینده‌‎تان، با دختر یا پسری برای مدتی (چند هفته‌ای، چند ماهی) دوست شوید تا حین رفت‌وآمدها و گفتگوها برای شما شناخت حاصل شود، مطمئن باشید چنین اتفاقی نخواهد افتاد، بلکه این ارتباط به شما بیشتر شناخت واهی می‌‎دهد و به اشتباه و گمراهی‌تان می‌اندازد، زیرا در حقیقت ابتدا رابطه‌ای را تدارک می‌بینید، هیجانات و عواطف را تحریک می‌کنید و در نتیجه‌ی گسترش این رابطه، آن را به اوج می‌رسانید و بعد، در چنین شرایطی می‌خواهید بررسی کنید که آیا او فرد مناسبی برای ازدواج هست یا نه!! در این زمان به چنان وابستگی عاطفی شدیدی دچار شده‌اید که دیگر نمی‌توانید درست بیندیشید.
عبرت‌آموز این‌جاست که اگر پس از گذشت مدتی از دوستی این دختر و پسر، یکی یا هر دو مجاب شوند که با مشاوری آگاه و مجرب مشورت کنند، بیش از این‌که بخواهند به دور از حب و بغض از این مشاوره بهره بگیرند تا دریابند این ازدواج صلاح است یا نه، بیشتر به دنبال گرفتن مهر تأیید از او هستند و با بحث با مشاور، تلاش دارند او را متقاعد کنند که این ازدواج درست و عالی است!
اگر معتقدید که باید اول طرفتان را خوب بشناسید و سپس ازدواج کنید، صددرصد با شما موافقیم و به همین سبب تحسینتان می‌کنیم، اما به همان میزان باور داریم که دوستی پیش از ازدواج، به واسطه همین جاذبه‌های کورکننده هرگز روش درستی برای شناخت نیست و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان به آن اعتماد کرد. اگر به کسی بگویید از یک فروشگاه با چشمان بسته، لباسی با کیفیت و شرایطی عالی انتخاب کند، چقدر احتمال می‌دهید که این انتخاب درست باشد؟ با توجه به آنچه گفتیم، شناخت همسر آینده از طریق دوستی‌های پیش از ازدواج، به این مثال بسیار نزدیک است.

دیدگاه کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه