به آکادمی حورایی؛ خوش آمدید...

واقعاً بخواهید که تغییر کنید

خواندن این مطلب

3 دقیقه

زمان میبرد!

واقعاً بخواهید که تغییر کنید

سالهای زیادی این سوال در ذهنم بود که چرا با اینکه عمدۀ‌ مردم، موفقیت و پیشرفت را دوست دارند اما این اتفاق تنها برای عدۀ معدودی می‎افتد و بیشتر آنها به آرزویشان نمی‎رسند؟ مثلاً چرا هر سال صدها هزار نفر برای ورود به دانشگاه تلاش می‎کنند و همه دوست دارند در رشته و دانشگاهی عالی قبول شوند، اما تنها عدۀ کمی موفق می‎شوند؟ چرا از میان خیل عظیمی که برای موفقیت شغلی و مالی تلاش می‎کنند و تمایل دارند پیشرفت های مالی فوق العاده‎ای را تجربه کنند تنها عدۀ‌ معدودی به موفقیت های کلان دست می‎یابند؟ چرا از بین افراد فراوانی دوست دارند با تهذیب نفس، به پیشرفت‎های معنوی برجسته‎ای برسند، فقط اندکی از آنها اوج می‎گیرند؟ و در آخر با آنکه هر ساله تعداد زیادی از مردم به ورزش و هنر و مثل اینها روی می‎آورند و همۀ آنها آرزو دارند که به بالاترین نقطۀ موفقیت برسند ولی این اتفاق صرفاً برای چند نفر می‎افتد؟
پاسخ این است که همه « نمی‎خواهند» . اگرچه شاید این طور به نظر برسد که همه خواهان موفقیت و تغییر مثبت هستند اما واقعیت چیز دیگری است. همه تمایل دارند، دوست دارند و دلشان می‎خواهد که موفق شوند اما واقعاً «نمی‎خواهند». تفاوت عمدۀ انسان‎های موفق و انسان‎های ناموفق در تفاوت همین دو واژه نهفته است: « تمایل » و « خواستن».
در «تمایل»، شما اگرچه کشش و میلی برای رشد و پیشرفت دارید اما این نهایتاً تا آنجا می‎تواند مؤثر باشد که یک فرد خوب معمولی شوید. به اوج رسیدن به «خواستن» نیاز دارد. با «تمایل» ممکن است شما بالاخره دانشگاهی قبول شوید اما یک رشته و دانشگاه عالی هرگز. با « تمایل» ممکن است شما مغازه و درآمدی نسبتاً‌ خوب داشته باشید، اما اینکه یک تاجر برجسته و یا صاحب فروشگاه‎های زنجیره‎ای بزرگ با یک برند مشهور و معتبر شوید فکرش را هم نکنید. با «تمایل» ممکن است پیشرفت معنوی‎تان نهایتاً سبب شود در صف اصحاب یمین قرار بگیرید و خانه‎ای در بهشت نصیب‎تان شود، اما هرگز فکر السابقون السابقون و کاخ‎های بهشتی را نکنید و در نهایت با « تمایل» ممکن است به عنوان یک ورزشکار در یک تیم محلی بازی کنید و یا در لیگ دستۀ دوم ذخیره شوید. اما به هیچ عنوان بازیکن فیکس تیم ملی و یا یک لژیونر اروپایی نمی‎شوید.
یک تغییر جدی و پایدار و فوق العاده به «خواستن» نیاز دارد. باید جداً بخواهید که موفق شوید. باید واقعاً بخواهید که تغییر کنید، اعتماد به نفس داشته باشید، وسواس، تنبلی و حسد را در خود ریشه کن کنید و فردی پرتحمل، باگذشت و انتقادپذیر باشید. تا این علاقه‎ها و تمایلات نسبی برای تغییر در من و شما تبدیل به یک خواستن جدی نشود چیزی عوض نمی‎شود. آنها که به طور جدی می‎خواهند تغییر کنند و موفق شوند در رفتارشان یک نشانه‎های جدی یافت می‎شود که این خواستن را اثبات می‎کند. به عنوان نمونه او که واقعاً می‎خواهد تغییر کند هرگز بهانه‎جویی نمی‎کند که الان شرایط نابه سامان است، از لحاظ خانوادگی، روحی و روانی، زمانی و مکانی شرایطم مناسب نیست و یا اینکه الان دنیا دچار رکود اقتصادی شده و بازار ارز و دلار و سکه آشفته است! او که واقعاً می‎خواهد موفق شود و تغییر کند نمی‎تواند بنشیند، کمتر حرف می‎زند و پیوسته عمل می‎کند، وقت تلف نمی‎کند، با اکثریتی که تنبلی و سستی می‎کنند و قدر لحظات را نمی‎دانند و یا پیوسته غر می‎زنند همسو و همراه نمی‎شود. او که واقعاً می‎خواهد تغییر کند منتظر بهبود شرایط، کمک دیگران و یا معجزۀ الهی نمی‎نشیند. خلاصۀ کلام اینکه یکی از قدم‎های اولیه برای تغییر مثبت خود این است که شما براستی خواهان آن باشید.

دیدگاه کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه