به آکادمی حورایی؛ خوش آمدید...

باورهای خود را تغییر دهید

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

باورهای خود را تغییر دهید

اعتماد به نفس چیست؟

آیا اعتمادبه‌نفس، یک طرز تفکر، شیوه نگرش یا  باور خاص است که بر شخص حاکم است؟ آیا اعتمادبه‌نفس، مجموعه رفتارهای مثبتی است که در شخص مشاهده می‌شود، یا صرفاً یک احساس درونی است؟

در حقیقت اعتمادبه‌نفس تقابلی است از این سه پدیده:

باور

رفتار

احساس

اگرچه نقطه شروع اعتمادبه‌نفس باورهای مثبت و پیش‌‎برنده است، هر یک از این سه، چون اضلاع یک مثلث بر دو ضلع دیگر اثر می‌گذارد.

در واقع، هر باور و طرز تفکر مثبت، رفتار مثبتی به دنبال می‌‎آورد و بروز این رفتار، احساس مثبت خاصی در شخص ایجاد می‌کند.این احساس مثبت، آن باور اولیه را تقویت کرده و باورهای استوار، رفتارهای استوارتر و گسترده‌تری به دنبال دارند که به نوبه خود سبب به‌وجودآمدن احساسی خوب و عالی‌اند.

این چرخه به همین ترتیب عمل می‌‎کند:

توجه داشته باشید، که نقطه شروع و عامل مولد و زاینده اعتمادبه‌نفس باورهای شخصی ماست. در ابتدای امر، عقاید و طرز تفکر ماست که از ما فردی واجد یا فاقد اعتمادبه‌نفس می‌سازد.

اگر خوب دقت کنید می‌بینید کسانی که سرشار از اعتماد‌به‌نفس و خود‎باوری هستند، باورهای مثبت، سازنده و الهام‌بخش فراوانی دارند که با آن‌ها زندگی می‌کنند و از تک‌‎تک‌شان انرژی و نیروی حرکت می‌گیرند. هرچه این باورها پررنگ‌تر می‌‎شود، انگیزه عمل و جرأت انجام نیز افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، کسانی که اعتمادبه‌نفس ندارند، متأسفانه ذهنی انباشته از باورهای نومیدکننده و اندیشه‌های ویرانگر دارند و طبیعی است که هرچه این باورهای منفی، شدت و عمق بیشتری داشته باشد، جرأت و جسارت حرکت و عمل کمتر خواهدبود.

بنابراین من و شما باید برای بهبود و پرورش اعتمادبه‌نفس، قبل از هر چیز باورهایمان را بازسازی و اصلاح کنیم.

تغییر رفتار، بدون اصلاح در نگرش و باور، هرگز نمی‌تواند به اعتمادبه‌نفس کامل و پایدار منجر شود و تنها ممکن است در یک مقطع زمانی و مکانی محدود، به دیگران چنین وانمود کند که ما اعتمادبه‌نفس داریم اما به‌زودی در پی تغییر شرایط زمانی و مکانی، روشن می‌شود ما از ابتدا دچار خلل یا فقدان اعتمادبه‌نفس بوده‌ایم.

باورهای درست و مثبت: زیرساخت اعتماد به نفس

مرغوبیت آسفالت خیابان، هرگز تضمین کننده همواری مسیر و بی‌دردسر طی‌کردن آن نیست، مگر آن‌‎که زیرسازی راه عالی انجام شده باشد. بی‌توجهی‌کردن و کم‌‎دقتی در زیرسازی، آسفالت‌های مرغوب را هم ضایع می‌کند.

باورهای صحیح، حکم زیرسازی خیابان و جاده را دارد و رفتارهای درست به منزله آسفالت و روکش کف خیابان است که قطعاً نبود و فقدان هر یک، مشکل‌ساز است.

همان‌طور که بدون باورهای درست و مثبت نمی‌‎توان اعتمادبه‌نفس داشت، بدون عملی‌کردن این باورها نیز نمی‌‎توان به جایی رسید. صرف داشتن باورهای خوب و مثبتی چون «من به لطف الهی می‌‎توانم»، اگر با رفتاری در همان راستا همراه نباشد هرگز به تحکیم اعتمادبه‌نفس منجر نمی‌‎شود، مثلاً این‌که شما صرفاً باور داشته باشید در مقابل جمع صحبت‌کردن، ترس ندارد، شما را در این کار خبره و توانا نمی‌‎سازد، بلکه باید خود را وادار کنید با همان باور مثبت و محکم، جلوی جمع سخن بگویید و چندوچون آن را تجربه کنید.

اعتمادبه‌نفس چیست؟

اعتمادبه‌نفس یعنی داشتن باور و احساس «من می‌‎توانم»، به هنگام انجام کار یا وظیفه‌ای که پیش روی ماست. صرف‌نظر از این‌که دیگران هم این توانایی را (کم یا زیاد) دارند یا ندارند. در حقیقت برای سنجش میزان اعتمادبه‌نفس هرگز نباید در مقام مقایسه خود با دیگران برآییم که ببینیم در زمینه‌ای به‌خصوص، از دیگران بهتر و توانمندتریم یا نه. یعنی اهمیت ندهیم آیا فرد دیگری هم قادر به انجام کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم هست یا خیر.

به عنوان مثال، فرض کنید قرار است فردا برای جمعی صحبت(سخنرانی) کنید. برای این کار، اهم سرفصل‌های موضوعی را که بناست درباره‌‎اش حرف بزنید روی کاغذ می‌آورید و پیش‌‎نویسی تهیه می‌‎کنید و براساس آن سخنرانی را تمرین می‌‎کنید؛ سپس به خود می‌قبولانید که توانایی انجام این کار را دارید و می‌‎توانید از عهده‌اش برآیید. در این مرحله نباید برای‎تان مهم باشد چند نفر دیگر هم، (حتی در میان کسانی که قرار است فردا پای سخنان شما بنشینند ) این توانایی و مهارت را دارند.

باز تصور کنید می‌خواهید وسیله‌ای را بسازید یا تعمیر کنید. اعتمادبه‌نفس یعنی پیشاپیش باور داشته باشید با اراده و همت و تلاشتان و البته با کمک خداوند مهربان، «می‌‎توانید»این کار را به سرانجام برسانید. دیگر به این کاری ندارید که توانایی دیگران در این زمینه در چه حدی است. مهم این است که شما توانایی خود را به نسبت کارتان ارزیابی کنید نه در مقایسه با دیگران.

ما برپایه باور و احساس «می‌توانم»، اعتمادبه‌نفس داریم؛ در عین این‌که دیگران را هم افرادی توانمند می‌دانیم.

همین تعریف و نگاه درست، مانع می‌‎شود که اعتمادبه‌نفسمان بذر غرور و تکبر بیفشاند. در تعریف نادرست اعتمادبه‌نفس، به خود القا می‌‎کنیم که از دیگران بالاتر، بهتر و توانمندتریم در حالی که دیگران از ما پایین‌‎تر، ضعیف‌تر و ناتوان‌‎ترند.

بنابراین اعتمادبه‌نفس یعنی باور به این‌که شما:

می‌توانید با وجود همه سختی‌ها و مشکلات موفق شوید؛

می‌توانید ضعف‌های اخلاقی و رفتاری خود را اصلاح کنید؛

می‌توانید بسیار بیش از این‌‎ها رشد و پیشرفت کنید؛

می‌توانید در مسیر دست‎‌یابی به هدف ثابت‌‎قدم باشید؛

می‌توانید مستقل باشید و روی پای خود بایستید؛

می‌توانید هیجانات و عواطف و احساسات خود را مهار کنید؛

می‌توانید و می‌توانید و می‌توانید.

دیدگاه کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه